Dzieci są najważniejsze: ważniejsze od interesów, od pracy, od odpoczynku - św. Josemaría Escrivá
Aktualności
07
kwi
2012
Relacja z konferencji dla rodzićów

Ponad 200 osób wzięło udział w pierwszej konferencji z cyklu "Kocham i wymagam", która odbyła się w piątek 30 marca 2012 w auli Wydziału Teologii Uniwersytetu Śląskiego. Głównymi organizatorami konferencji było nasze Przedszkole Węgielek oraz Stowarzyszenie Sternik. Patronat medialny objęło Radio eM, Gość Niedzielny oraz portal wiara.pl.

Paweł Zuchniewicz, pierwszy prelegent, zachęcał w swoim wykładzie pt. "Wychowanie do wolności" do kierowania się zasadami miłości i logiki w wychowaniu. Mówił: "Dzieciom należy zostawić przestrzeń wolności. Jeśli rozmijają się z prawdą, przez umiejętne pytania możemy im pomóc odkryć prawdę. Zaufanie ma większą wartość niż ciągłe podejrzewanie i kontrola". Według niego, rodzice muszą stawać się prawdziwymi przyjaciółmi dziecka, ale nigdy 'kumplami'.

Dr Monika Jakubowska w drugim wykładzie pt. "Autorytet rodzica. Jak dzisiaj wymagać od dziecka?" przekonywała, że nie sposób skutecznie wymagać od dzieci, jeśli sami nie wymagamy wpierw od siebie. To właśnie nasze codzienne postawy mają największy wpływ na kształtowanie naszych dzieci. Praktykowanie cnót na codzień jest o niebo ważniejsze i skuteczniejsze od gadania o tym, jak być powinno.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo równocześnie zapraszając na kolejną konferencję, która odbędzie się 29 maja. Już wkrótce poznamy nazwiska prelegentów oraz tytuły wykładów.

 

Na naszej stronie internetowej w zakładce PROGRAM znaleźć można zapis audycji radia eM o tej konferencji.