lis
Zagadka rozwiązana - mała motoryka

Pisaliśmy już o zajęciach ruchowych, odkrywaliśmy tajniki tangramu, a dziś czas na sprawność dłoni i paluszków czyli motorykę małą. Podobnie jak motoryka duża, czyli ogólna sprawność ruchowa naszych dzieci, motoryka mała rozwija się wraz z wiekiem. Wiemy, jaką radość sprawia nam, kiedy niemowlak mocno zaciska paluszki na palcu dorosłego lub zwinnie chwyta grzechotkę i pluszaka. Chwytanie przedmiotów, nawlekanie koralików, samodzielne trzymanie łyżki czy zapinanie guzików - oto cała tajemnica, którą skrywa praca nad motoryką małą. A pomagają nam w tym zajęcia paluszkowe. Od najmłodszych lat przedszkolaki nawlekają koraliki, przewlekają sznureczki, układają klocki oraz mozaiki, lepią z plasteliny, ugniatają woreczki i szarfy ... Malują, rysują, kreślą i ćwiczą nadgarstki - po to właśnie, aby pięknie pisać i radzić sobie z tak trudnym zadaniem jak zapinanie zamków.
Praca nad motoryką małą poprzez zabawę i systematyczne ćwiczenia to klucz do sukcesu.